Jest to skrót od przymiotnika fotowoltaiczny/fotowoltaiczne/fotowoltaiczna. Czasami używany również w zastępstwie rzeczownika fotowoltaika. Przykłady: moduł pv - moduł fotowoltaiczny, ogniwa pv - ogniwa fotowoltaiczne.
Jest to skrót od przymiotnika fotowoltaiczny/fotowoltaiczne/fotowoltaiczna. Czasami używany również w zastępstwie rzeczownika fotowoltaika. Przykłady: moduł pv - moduł fotowoltaiczny, ogniwa pv - ogniwa fotowoltaiczne.
Są to dwa różne urządzenia. Panel pv zamienia energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną, kolektor słoneczny (termiczny) przekazuje energię promieniowania słonecznego w postaci ciepła do układu ogrzewania (np. podłogowego, centralnego, wody użytkowej).
Ogniwo stanowi cześć panelu pv (modułu), zwykle o zbyt niskim napięciu aby zasilać typowe odbiorniki energii elektrycznej. W krystaliczny panelach krzemowych ogniwa łatwo wyróżnić - są to płytki z elektrodami umieszczone między warstwami folii izolacyjnej, za przednią szybą panelu (zwykle kilkadziesiąt).
W Polce nie ustalono do tej pory jednolitego nazewnictwa. W angielskiej nomenklaturze technicznej stosuje się określenia pv module na pojedyncze urządzenie, a pv panel na jednolitą powierzchnię (taflę, połać) złożoną z jednego, kilku lub kilkudziesięciu urządzeń. W Polsce na ten moment stosuje się wymiennie nazewnictwo moduł pv i panel pv w stosunku do pojedynczego urządzenia.
Z pewnością nie są tak złe jak się, niektórym wydaje. Dość powiedzieć, że między najdalej wysuniętym na północ punktem Polski i najdalej wysuniętym na południe punktem Włoch występuje jedynie 35% różnica sumy dostępnej energii promieniowania słonecznego. Nieprawdziwe jest zatem stwierdzenie, że instalacje fotowoltaiczne na południu Europy produkują 2 lub 3 razy więcej energii niż w Polsce.
Tak. Państwo polskie za pośrednictwem operatora sieci dystrybucyjnej zobowiązane jest do odbioru energii elektrycznej, ze szczególnym priorytetem dla energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Jednak aby odbiór (odsprzedaż) był fizycznie możliwy energia musi odpowiadać standardom przesyłu, a instalacja ją produkująca spełniać warunki bezpieczeństwa wyznaczone przez Zakład Energetyczny.
Istnieje ilościowy mechanizm wsparcia ujednolicony dla wszystkich źródeł odnawialnych w postaci przyznawania producentom papierów wartościowych (świadectw pochodzenia/zielonych certyfikatów) na jednostkę wyprodukowanej przez nich zielonej energii (kWh, MWh). System ten faworyzuje specyficzne grupy źródeł i jest wyjątkowo niekorzystny dla małych instalacji fotowoltaicznych.
Analiza rozwoju energetyki odnawialnej w innych krajach Europy pokazuje, że fotowoltaika jest rozwiązaniem szczególnie korzystnym dla tzw. lokalnej produkcji. Prostota instalowania systemów fotowoltaicznych na budynkach mieszkaniowych i przemysłowych zapewnia lokalne ograniczenie zapotrzebowania na energię. Koniecznym bodźcem dla tego rodzaju generacji jest stabilny w czasie system wsparcia finansowego. Propozycja takiego rozwiązania znajduje się w projekcie ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii.
Zgodnie z interpretacją Ministerstwa Gospodarki i analizą techniczną systemów przyłączonych do sieci o ilość energii wprowadzonej do sieci będzie właściwie decydował producent wraz z projektantem. Pomiar energii ma odbywać się w dwóch miejscach "na zaciskach instalacji pv i w miejscu przyłączenia" (sic!). W związku z tym jeśli przed pomiarem w miejscu przyłączenia system pv nie będzie zasilał innych odbiorników 100% energii zostanie formalnie oddane (dosł. naliczone) do sieci (pomijając straty na okablowaniu). Zapis jest jednak mało ścisły i błędnie rozwijany w dalszej części odpowiedzi MG. Trudno zatem uznać go za wiążący przed wprowadzeniem zmian w prawie energetyczny.
Około 6,5-8 m2 da 1 kilowat szczytowej mocy nominalnej typowych modułów fotowoltaicznych. Zagadnienie jest rozwinięte w artykule "Trochę techniki".
Zależy w porównaniu do czego? Krzemowe ogniwa fotowoltaiczne mają sprawność przy konwersji bezpośredniej na poziomie 15-16 %, tymczasem zliczając straty na przemiany pośrednie typowa Polska elektrownia węglowa ma sprawność na poziomie 20-30%, jądrowa na poziomie 30%, a wiatrowa na poziomie 35%. Najwyższą sprawność netto mają nowoczesne elektrownie wodne (60-80%) jednak ich stosowanie jest ograniczone geograficznie znacznie bardziej niż fotowoltaiki.
Jeśli nie znaleźliście Państwo odpowiedzi na nurtujące Was pytania, prosimy o kontakt za pomocą poniższego formularza.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą produktów z fotowoltaiki. Katalog produktów |