Aktualności

aurus energia

Teletask – system zorientowany na energooszczędność!

18 maja 2010 roku Parlament Europejski przyjął zmiany w Dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Zgodnie z nimi, już od 2021 roku, na terenie Unii Europejskiej mają być wznoszone wyłącznie budynki o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię, zasilane, przynajmniej częściowo, z odnawialnych źródeł energii.
W Polsce, podobnie jak w pozostałych krajach Unii, to właśnie budynki są największymi „konsumentami” energii i odpowiadają za ponad 40% jej zużycia. Większość z niej jest marnowana, bo standard energetyczny budynków daleko odbiega od tego racjonalnego, uzasadnionego ekonomicznie. Dlatego zgodnie z przyjętymi zmianami, począwszy od 2021 roku, wszystkie nowopowstałe budynki na terenie Unii muszą być budynkami o prawie zerowym zapotrzebowaniu na energię. Nowe budynki użyteczności publicznej muszą spełniać ten wymóg już od 2019 roku. Zmiany w dyrektywie EPBD obejmują także stare, słabo zaizolowane budynki, odpowiedzialne za największe straty energii. Unia Europejska postanowiła, że w przypadku modernizacji tych obiektów, każdy remontowany element będzie musiał spełnić przynajmniej minimalne wymogi energooszczędności.
 
Teletask wprowadza do swojej oferty rozwiązania sprzętowe i programowe, które nieodzowne i obowiązkowe będą za kilka lat, natomiast dla użytkowników domotyki Teletask standardem są już dziś.
 
Oczywiście automatyka sama w sobie nie wpływa na jakość zastosowanych materiałów budowlanych oraz izolacyjnych, ale odpowiednio napisane oprogramowanie sterujące pracą systemów oświetleniowych, audio-wideo, systemów zasłaniania oraz przede wszystkim systemów ogrzewania, chłodzenia oraz wentylacji może spowodować dodatkowe oszczędności energii dochodzące do 25%. Wymieniony poziom oszczędności będzie związany z minimalizacją energii traconej przez urządzenia znajdujące się w trybie stand-by oraz odpowiednim sterowaniem temperaturą w pomieszczeniach. W okresach letnich, gdy nie ma nas w domu system automatyki może rzadziej wykorzystywać system chłodzenia preferując chłodzenie pasywne, na przykład poprzez odpowiednie sterowanie roletami i żaluzjami, czyli niedopuszczanie do przegrzewania pomieszczeń. Zimą automatyka działa odwrotnie, czyli będzie starać się pozyskiwać energię ze słońca otwierając żaluzje i rolety obniżając koszty ogrzewania. Aby zrealizować powyższe cele oprogramowanie do programowania systemów Teletask zawiera odpowiednie moduły programowe pozwalające w sposób szybki i intuicyjny osiągnąć odpowiedni efekt (np. moduł sterowania roletami i żaluzjami by zapobiegać przegrzewaniu pomieszczeń; moduł sterowania wentylacją w nocy latem, by obniżyć temperaturę w pomieszczeniach oraz inne moduły).
 
Kolejnym zagadnieniem, które warto rozpatrywać z punktu widzenia budownictwa o niskim zapotrzebowaniu na energię oraz z punktu widzenia automatyki, są odnawialne źródła energii (OZE). W najbliższych latach będzie to głównie fotowoltaika. Produkcja energii we własnym zakresie oraz odpowiednie zarządzanie tą energią może zmniejszyć koszty jej zakupu oraz podnieść standard budynku. W myśl aktualnych przepisów mówiących o opustach, rentowność instalacji PV można podnieść głównie poprzez odpowiednie zarządzanie energią wyprodukowaną przez tę instalację. Chodzi mianowicie o to, by energia ta została w jak największym procencie w sposób racjonalny skonsumowana przed licznikiem. W tej sytuacji, system automatyki mając wiedzę o ilości produkowanej energii, a także o aktualnej konsumpcji oraz warunkach temperaturowych na zewnątrz oraz wewnątrz budynku może podejmować decyzję na przykład o magazynowaniu energii w zasobniku ciepłej wody użytkowej lub poprzez odpowiednie sterowania ogrzewaniem lub chłodzeniem. Wszystkie te procesy będą się oczywiście odbywać automatycznie i bez konieczności podejmowania działań właściciela domu.
 


  

Zastosowanie automatyki może pozwolić również na prostsze uzyskanie w praktyce standardu budynku NF40 jak i NF15 (które mogą być dofinansowane przez NFOŚiGW). Z jednej strony pozwoli to w tańszy sposób zbliżyć się do standardu budynku niskoenergetycznego, a z drugiej obniży koszty eksploatacji budynku. Wykorzystując w tym przypadku automatykę Teletask podnosimy komfort oraz ergonomię korzystania z budynku.
 
Ostatnim aspektem na który warto zwrócić uwagę, a który przez innych producentów automatyki nie jest uwzględniany, to zapotrzebowanie na energię samej automatyki. Na cóż nam system, który ma zarządzać energią, który sam w sobie jest energochłonny. Teletask projektując swoje moduły kładzie bardzo duży nacisk na niskie zapotrzebowanie na energię przez urządzenia automatyki. Czyni to poprzez wykorzystywanie nowoczesnych i energooszczędnych procesorów oraz pamięci, a także elementów wykonawczych jak przekaźniki bistabilne. Doskonałym przykładem takiego modułu jest interfejs TDS13510 dedykowany instalacjom w domach pasywnych – 8 wyjść przekaźnikowych (każdy przekaźnik charakteryzuje się prądem rozruchowym 100A oraz nominalnym 16A) z możliwością ręcznego sterowania, który to moduł pobiera moc poniżej… 0,5W, i to niezależnie od stanu przekaźników (przeliczając tę wartość na jedno wyjście przekaźnikowe otrzymujemy moc konsumowaną na poziomie 0,0625W). Żaden inny producent prócz firmy Teletask nie jest w stanie pochwalić się takim rozwiązaniem

Nowości

Gniazdo modułowe 230V z uziemieniem 1-krotne std 45x45, białeGniazdo modułowe 230V z uziemieniem 1-krotne std 45x45, białe
Gniazda zasilające modułowe 16A 250V~ w standardzie 45x45mm, z uziemieniem, w...
Gniazdo 230V z uziemieniem bezśrubowe 1-krotne std 45x45, z blokadą i zwalniaczem, czerwoneGniazdo 230V z uziemieniem bezśrubowe 1-krotne std 45x45, z blokadą i zwalniaczem, czerwone
Gniazda zasilające 16A 250V~ w standardzie 45x45mm, z blokadą (DATA), z...
listwa zasilająca zarządzalna 8-gniazdlistwa zasilająca zarządzalna 8-gniazd
Listwa zasilająca 19” zarządzalna, umożliwiająca monitorowanie środowiska pracy...
Panel 19", 24xRJ45 UTP kat.6 (1U) niebieski PoE
Panel krosowy EmiterNet nieekranowany kat.6 szczególnie dedykowany w...
Gniazdo przemysłowe STP RJ45 kat. 6 keystone (110) czarne
Gniazdo przemysłowe STP RJ45 kat.6 keystone służy do budowy punktu abonenckiego...
obudowa natynkowa 2M głęboka
Obudowy natynkowe przeznaczone są do montażu osprzętu elektrycznego i...

Fotowoltaika

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą produktów z fotowoltaiki.
 
Katalog produktów

 

Aktualności

Drodzy klienci W związku z epidemią, w trosce o...
03.07.2020
Bezpieczeństwo pożarowe instalacji fotowoltaicznych...
02.03.2020