Aktualności

aurus energia

Teletask – system zorientowany na energooszczędność!

18 maja 2010 roku Parlament Europejski przyjął zmiany w Dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Zgodnie z nimi, już od 2021 roku, na terenie Unii Europejskiej mają być wznoszone wyłącznie budynki o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię, zasilane, przynajmniej częściowo, z odnawialnych źródeł energii.
W Polsce, podobnie jak w pozostałych krajach Unii, to właśnie budynki są największymi „konsumentami” energii i odpowiadają za ponad 40% jej zużycia. Większość z niej jest marnowana, bo standard energetyczny budynków daleko odbiega od tego racjonalnego, uzasadnionego ekonomicznie. Dlatego zgodnie z przyjętymi zmianami, począwszy od 2021 roku, wszystkie nowopowstałe budynki na terenie Unii muszą być budynkami o prawie zerowym zapotrzebowaniu na energię. Nowe budynki użyteczności publicznej muszą spełniać ten wymóg już od 2019 roku. Zmiany w dyrektywie EPBD obejmują także stare, słabo zaizolowane budynki, odpowiedzialne za największe straty energii. Unia Europejska postanowiła, że w przypadku modernizacji tych obiektów, każdy remontowany element będzie musiał spełnić przynajmniej minimalne wymogi energooszczędności.
 
Teletask wprowadza do swojej oferty rozwiązania sprzętowe i programowe, które nieodzowne i obowiązkowe będą za kilka lat, natomiast dla użytkowników domotyki Teletask standardem są już dziś.
 
Oczywiście automatyka sama w sobie nie wpływa na jakość zastosowanych materiałów budowlanych oraz izolacyjnych, ale odpowiednio napisane oprogramowanie sterujące pracą systemów oświetleniowych, audio-wideo, systemów zasłaniania oraz przede wszystkim systemów ogrzewania, chłodzenia oraz wentylacji może spowodować dodatkowe oszczędności energii dochodzące do 25%. Wymieniony poziom oszczędności będzie związany z minimalizacją energii traconej przez urządzenia znajdujące się w trybie stand-by oraz odpowiednim sterowaniem temperaturą w pomieszczeniach. W okresach letnich, gdy nie ma nas w domu system automatyki może rzadziej wykorzystywać system chłodzenia preferując chłodzenie pasywne, na przykład poprzez odpowiednie sterowanie roletami i żaluzjami, czyli niedopuszczanie do przegrzewania pomieszczeń. Zimą automatyka działa odwrotnie, czyli będzie starać się pozyskiwać energię ze słońca otwierając żaluzje i rolety obniżając koszty ogrzewania. Aby zrealizować powyższe cele oprogramowanie do programowania systemów Teletask zawiera odpowiednie moduły programowe pozwalające w sposób szybki i intuicyjny osiągnąć odpowiedni efekt (np. moduł sterowania roletami i żaluzjami by zapobiegać przegrzewaniu pomieszczeń; moduł sterowania wentylacją w nocy latem, by obniżyć temperaturę w pomieszczeniach oraz inne moduły).
 
Kolejnym zagadnieniem, które warto rozpatrywać z punktu widzenia budownictwa o niskim zapotrzebowaniu na energię oraz z punktu widzenia automatyki, są odnawialne źródła energii (OZE). W najbliższych latach będzie to głównie fotowoltaika. Produkcja energii we własnym zakresie oraz odpowiednie zarządzanie tą energią może zmniejszyć koszty jej zakupu oraz podnieść standard budynku. W myśl aktualnych przepisów mówiących o opustach, rentowność instalacji PV można podnieść głównie poprzez odpowiednie zarządzanie energią wyprodukowaną przez tę instalację. Chodzi mianowicie o to, by energia ta została w jak największym procencie w sposób racjonalny skonsumowana przed licznikiem. W tej sytuacji, system automatyki mając wiedzę o ilości produkowanej energii, a także o aktualnej konsumpcji oraz warunkach temperaturowych na zewnątrz oraz wewnątrz budynku może podejmować decyzję na przykład o magazynowaniu energii w zasobniku ciepłej wody użytkowej lub poprzez odpowiednie sterowania ogrzewaniem lub chłodzeniem. Wszystkie te procesy będą się oczywiście odbywać automatycznie i bez konieczności podejmowania działań właściciela domu.
 


  

Zastosowanie automatyki może pozwolić również na prostsze uzyskanie w praktyce standardu budynku NF40 jak i NF15 (które mogą być dofinansowane przez NFOŚiGW). Z jednej strony pozwoli to w tańszy sposób zbliżyć się do standardu budynku niskoenergetycznego, a z drugiej obniży koszty eksploatacji budynku. Wykorzystując w tym przypadku automatykę Teletask podnosimy komfort oraz ergonomię korzystania z budynku.
 
Ostatnim aspektem na który warto zwrócić uwagę, a który przez innych producentów automatyki nie jest uwzględniany, to zapotrzebowanie na energię samej automatyki. Na cóż nam system, który ma zarządzać energią, który sam w sobie jest energochłonny. Teletask projektując swoje moduły kładzie bardzo duży nacisk na niskie zapotrzebowanie na energię przez urządzenia automatyki. Czyni to poprzez wykorzystywanie nowoczesnych i energooszczędnych procesorów oraz pamięci, a także elementów wykonawczych jak przekaźniki bistabilne. Doskonałym przykładem takiego modułu jest interfejs TDS13510 dedykowany instalacjom w domach pasywnych – 8 wyjść przekaźnikowych (każdy przekaźnik charakteryzuje się prądem rozruchowym 100A oraz nominalnym 16A) z możliwością ręcznego sterowania, który to moduł pobiera moc poniżej… 0,5W, i to niezależnie od stanu przekaźników (przeliczając tę wartość na jedno wyjście przekaźnikowe otrzymujemy moc konsumowaną na poziomie 0,0625W). Żaden inny producent prócz firmy Teletask nie jest w stanie pochwalić się takim rozwiązaniem

Nowości

zabezpieczenie FOX-S-BOX
Producent FoxESS prezentuje S-BOX, czyli przeciwpożarowy wyłącznik prądu. To...
Logo Solplanetfalowniki Solplanet TLC 3000-10000 3-fazowefalownik Solplanet ASW 1000S-3000S 1-fazowyfalownik Solplanet ASW 15K-LT 20K-LT
Producentem falowników Solplanet jest AISWEI, firma specjalizująca się w...
Kabel teleinformatyczny, S/FTP kat.7 1000 MHz B2ca LSZH-FR, drut 4x2x23AWG
Czteroparowy kabel ekranowany kategorii 7 jest przeznaczony do szerokopasmowych...
Kabel teleinformatyczny, UTP (U/UTP) kat.6 450 MHz B2ca LS0H, drut 4x2x23AWG
Czteroparowy kabel nieekranowany kategorii 6 jest przeznaczony do...

Fotowoltaika

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą produktów z fotowoltaiki.
 
Katalog produktów

 

Aktualności

Magazynowanie energii to trend, który bardzo...
30.03.2021