Aktualności

jednostka centralna Picos

Jednostka centralna Teletask doceniona przez czytelników Elektrosystemy

Rynek automatyki domowej i budynkowej rozwija się w zaskakująco szybkim tempie. Pojawiają się nowe systemy oraz rozwijane są istniejące. Coraz częściej automatyzowane są nie tylko wille, rezydencje i ekskluzywne domy, ale także nieduże apartamenty i mieszkania. Teletask wychodząc naprzeciw tym wymaganiom, zaprojektował nową jednostkę centralną Picos, dedykowaną mikro i mini instalacjom. Niezmiernie nam miło, że nowa jednostka Picos konkurując z wieloma innymi produktami automatyki, zwyciężyła w plebiscycie czytelników magazynu Elektrosystemy.


 

Dla inwestora problemem nie musi być tylko wybór systemu, ale również technologii – przewodowej (magistralowej) czy bezprzewodowej. W bardzo wielu przypadkach wybór podyktowany jest stanem instalacji elektrycznej. W sytuacjach gdy instalacja elektryczna już istnieje, preferowane są rozwiązania bezprzewodowe, natomiast wszędzie tam, gdzie instalacja elektryczna jeszcze nie istnieje, zawsze najlepszym rozwiązaniem jest wybór systemu magistralowego.
Teletask jest systemem magistralowym, a więc adresowanym do nowo powstających obiektów lub takich, w których instalacja elektryczna ma być wymieniana.
Picos, będący nowym projektem, przeznaczony jest do małych instalacji, czyli apartamentów, mieszkań, pokoi hotelowych, wydzielonych niedużych fragmentów obiektów. Wielką zaletą jednostki centralnej Picos – oprócz atrakcyjnej i konkurencyjnej ceny – jest to, iż pomimo tego, że dedykowana jest małym obiektom, może być swobodnie rozbudowywana do bardzo dużych instalacji.
 
Picos, podobnie jak pozostałe jednostki Teletask, gwarantuje optymalizację zużycia energii, maksimum komfortu, bezpieczeństwo i elastyczność, czyli wszystko to, co jest niezbędne by z budynku uczynić Inteligentny Dom.
Jednostka Picos montowana jest na szynie DIN – podobnie jak Nanos, lecz na jej płycie głównej zawarte są wejścia i wyjścia, tak jak w jednostce Micros+.  Szerokość jednostki to 13 modułów, więc będzie mogła być łatwo zamontowana nawet w małych rozdzielnicach.
 
Standardowym wyposażeniem jednostki centralnej Picos jest:

 • 20 wejść cyfrowych (pozwalających podłączyć klasyczne łączniki, kontaktrony, czujki ruchu i inne)
 • 2 wejścia analogowe (pozwalające podłączyć sensory temperatury, wilgotności i natężenia oświetlenia)
 • 16 wyjść przekaźnikowych (przekaźniki z zestykami NO, 10A/250V, maksymalny prąd 80A/20ms)
 • 4 wyjścia analogowe 0-10V (do sterowania modułami mocy dla oświetlenia lub specjalnymi elektrozaworami; impedancja wyjścia wynosi 500Ω)
 • port magistralowy AutoBus (pozwalający obsłużyć maksymalnie 31 interfejsów; maksymalna długość magistrali to 1000m; port magistralowy zabezpieczony jest przed zwarciami oraz posiada aktywny terminator tłumiący odbicia mogące pojawić się na magistrali)
 • port zasilania 12V (maksymalna moc pobierana przez jednostkę dla wszystkich przekaźników wyłączonych wynosi około 1,5W, natomiast w sytuacji gdy wszystkie przekaźniki są włączone – 6W)
 • port Ethernet (RJ45 pozwalający na programowanie i sterowanie zdalne lub lokalne)
 • gniado karty pamięci
 • mikroprzełączniki do resetowania, formatowania oraz nadawania adresu IP jednostce

Picos, pomimo kompaktowych wymiarów, będzie pozwalać na realizację wszystkich funkcjonalności, czyli sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, chłodzeniem, wentylacją, roletami i bramami, kontrolą dostępu czy też audio. Nieograniczone będą również możliwości programowe takie jak nastroje, funkcje czasowe, funkcje logiczne, warunkowe i procesowe. Z punktu widzenia oprogramowania, jednostka centralna Picos posiada takie same możliwości jak jednostki Nanos  i Micros+. Ze względu na pełną kompatybilność z technologią DoIP (Domotics over IP) nieograniczone będą również możliwości realizacji wizualizacji na urządzeniach mobilnych typu smartfon czy tablet, ale także na laptopach, stacjonarnych komputerach PC bądź panelach wizualizacyjnych. Oczywiście dopełnieniem całości pozostaje możliwość zdalnego – z dowolnego miejsca na świecie – sterowania i programowania systemu (nie ma konieczności stosowania dedykowanych bramek Ethernet).
Głównym przeznaczeniem jednostki Picos będą mieszkania, nieduże apartamenty i domy.
 
Standardowo będzie mogła być ona rozbudowana o:

 • 1 moduł 8 wyjść przekaźnikowych (TDS13500 lub TDS13502)
 • 1 moduł 8 wyjść ściemnianych (TDS13608, TDS13610 lub TDS13620)
 • 2 moduły 4 wyjść roletowych (dając łącznie 8 wyjść roletowych; TDS13524 lub TDS13525)
 • 31 modułów wejść cyfrowych (TDS12116, TDS12124, TDS12125 oraz inne)
 • 31 modułów wejść analogowych (TDS12309, TDS12310 oraz inne)
 • 31 paneli dotykowych

Powyższa lista określa maksymalną ilość poszczególnych typów modułów, natomiast łączna ilość modułów podłączonych do magistrali AutoBus wynosi 31 (oznacza to na przykład, że chcąc połączyć do jednostki Picos 31 paneli, nie będziemy mogli do niej podłączyć żadnego innego modułu rozszerzeń; innym przykładem może być konfiguracja: 1xTDS13500 + 1xTDS13608 + 2xTDS13524 + 1xTDS12116 + 1xTDS12309 + 25 paneli z rodziny Aurus -> łącznie 31 interfejsów).
Nie oznacza to jednak, iż Picos nie będzie nadawać się do realizacji dużych projektów. Chcąc rozbudować instalację opartą o nową jednostkę Picos, by obsługiwała setki , a nawet tysiące wejść i wyjść wystarczy dodać kolejne jednostki Teletask i połączyć je w klaster komunikujący się w sieci LAN. Taki klaster może składać się maksymalnie z 10 jednostek centralnych Teletask (klaster może zawierać maksymalnie 1 jednostkę Picos oraz 9 lub 10 jednostek Nanos bądź Micros+).
Dużą zaletą jednostki Picos jest również fakt, iż wszystkie złącza śrubowe w jednostce są demontowalne. Chcąc wymienić jednostkę, nie musimy wykręcać wszystkich przewodów. Wystarczy wypiąć złącza, wymienić jednostkę oraz wgrać właściwe oprogramowanie.
Podobna cecha – demontowalnosć –  ma zastosowanie w przypadku przekaźników. Uszkodzony przekaźnik można wypiąć z podstawki i w prosty sposób go wymienić, bez konieczności lutowania, czyli bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów serwisowania.
Programowanie systemu opartego o jednostkę centralną Picos odbywa się za pomocą pakietu Prosoft, który dedykowany jest wszystkim jednostkom systemu Teletask. Oprogramowanie Prosoft jest bezpłatne i nie wymaga żadnych licencji.
 
Pozostałe parametry jednostki centralnej Picos:

 • wymiary: 234x119x60 mm (13 modułów)
 • masa netto/brutto: 0,72 kg/0,85 kg
 • temperatura magazynowania: -20 C - 60 C
 • temperatura pracy: 0 C - 50 C
 • wilgotność magazynowania: 15% - 85%
 • wilgotność pracy: 5% - 80% w temperaturze 25 C (bez kondensacji)
 • IP: 20
 • zasilanie: 12V (moc minimalna 1,5W, moc maksymalna 6W)
 • maksymalny przekrój przewodów terminowanych w zaciskach śrubowych: 2,5mm2 (AWG 14)
nagroda dla Teletask Picos
nagroda dla Teletask Picos - statuetka
schemat systemu Teletask

Nowości

zabezpieczenie FOX-S-BOX
Producent FoxESS prezentuje S-BOX, czyli przeciwpożarowy wyłącznik prądu. To...
Logo Solplanetfalowniki Solplanet TLC 3000-10000 3-fazowefalownik Solplanet ASW 1000S-3000S 1-fazowyfalownik Solplanet ASW 15K-LT 20K-LT
Producentem falowników Solplanet jest AISWEI, firma specjalizująca się w...
Kabel teleinformatyczny, S/FTP kat.7 1000 MHz B2ca LSZH-FR, drut 4x2x23AWG
Czteroparowy kabel ekranowany kategorii 7 jest przeznaczony do szerokopasmowych...
Kabel teleinformatyczny, UTP (U/UTP) kat.6 450 MHz B2ca LS0H, drut 4x2x23AWG
Czteroparowy kabel nieekranowany kategorii 6 jest przeznaczony do...

Fotowoltaika

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą produktów z fotowoltaiki.
 
Katalog produktów

 

Aktualności

Magazynowanie energii to trend, który bardzo...
30.03.2021