Trochę techniki

Aby zrealizować ideę zwaną inteligentny dom należy przede wszystkim odpowiednio przygotować instalację elektryczną i to już na etapie projektowania. Jeśli zostanie ona odpowiednia przemyślana, a potem wykonana będziemy mogli uzyskać szereg korzyści, jakie wiążą się z wykorzystaniem automatyki w naszym domu.

W klasycznej instalacji elektrycznej element sterujący, np. wyłącznik oświetlenia, pozostaje w obwodzie z elementem odbiorczym, czyli w tym przypadku oprawą oświetleniową. Jakakolwiek chęć zmiany w tym systemie będzie niestety powodowała konieczność przeprowadzenia kosztownych remontów, gdyż bez tego nie da się zmienić funkcji tego wyłącznika.

Instalacja inteligentna posiada natomiast inną strukturę i topologię. To system automatyki domowej stanowi tutaj kluczową rolę. W instalacji inteligentnego domu następuje podzielenie elementów na sterujące i wykonawcze. Zatem fizycznie elementy sterujące nie znajdują się w tym samym obwodzie co elementy wykonawcze. Dzięki temu nasza instalacja jest elastyczna jeśli chodzi o możliwości późniejszej zmiany funkcji poszczególnych łączników.

Sterowanie poszczególnymi odbiorami, takimi jak oprawy oświetleniowe, silniki od rolet, elektrozawory, itp. odbywa się przy wykorzystaniu informacji pochodzących z czujników, detektorów, elementów sterujących typu łączniki, czy ekrany dotykowe. Informacje te przekazywane są kablowo po specjalnej magistrali lub bezprzewodowo do jednostki centralnej systemu lub bezpośrednio do elementów sterujących- aktorów. Następnie są interpretowane zgodnie z programem i przesyłane do elementów wykonawczych.

Dzięki braku bezpośredniego połączenia sensorów i aktorów możliwe jest zmienianie funkcji konkretnych elementów systemu w dowolnym momencie bez potrzeby kucia ścian, prowadzenia dodatkowych przewodów. Wszystko co należy zrobić to przeprogramować naszą instalację inteligentnego budynku.
Dodatkowo w bardzo prosty sposób można realizowac rónego rodzaju funkcje, jak scenariusze świetlne, czy nastroje lokalne, w których steruje się jednocześnie pracą kilku lub nawet kilkunastu urządzeń.

To, jak bedzie wyglądać nasza instalacja, należy przewidzieć na etapie projektowania systemu. Nie ma konieczności sterowania wszystkimi instalacjami w całym domu, czy budynku. Możliwe jest zrealizowanie tylko kilku funkcji lub w tylko kilku pomieszczeniach. Wszystko zależy od tego jakie mamy wymagania. Mało tego, możliwe jest także przeprowadzenie realizacji instalacji inteligentnego domu niejako na raty, to znaczy w pierwszym etapie wystarczy położyć odpowiednie przewody (magistrala, kable logiczne, elektryczne itd.), a następnie dopiero można dokładać kolejne elementy systemu, w postaci aktorów, czy paneli dotykowych. Odpowiednie ulożenie kabli spowoduje, że w przyszłości zawsze będzie możliwa rozbudowa naszego systemu. Jest to ważne ze względu na to, że w inteligentnej instalacji sterowania domem, wszystkie odbiory, które mają być sterowane niezależnie muszą zostać podłączone do rozdzielni osobnym przewodem.

Warto mieć oczywiście świadomość, że nasz dom będzie na tyle inteligentny, na ile inteligentnie zostanie zaprojektowany i zaprogramowany. Wiąże się z tym konieczność przewidzenia i określenia naszych oczekiwań, wymagań i potrzeb. Dlatego tak istotne jest, aby w czasie realizacji projektu, pomysły wszystkich osób, które nad nim pracują, począwszy od projektanta, po instalatora, programistę, aranżatora, a także inwestora, współgrały ze sobą.

Nowości

logo Huaweifalownik Huawei SUN2000L-2-5KTLfalownik Huawei SUN2000-8_12KTLfalownik Huawei SUN2000-17_20KTLfalownik Huawei SUN2000-36_42KTLfalownik Huawei SUN2000-60KTL-M0 (1100 V)falownik Huawei SUN2000-60KTL (1500V)Huawei SmartLogger1000Huawei SmartLogger2000Huawei Moduł PLC
Huawei jest wiodącą globalną firmą w dziedzinie technologii informacyjnej i...
gniazdo STP kat.6a slim
Gniazdo STP RJ45 kat.6A keystone można instalować w każdym adapterze do złącz...

Fotowoltaika

Fotowoltaiczne Piątki !!!
Zapraszamy na nowe bezpłatne szkolenie, podczas którego uczestnicy zostaną wprowadzeni w tematykę fotowoltaiki...
 
Zapisz się na szkolenie

 

Aktualności

Regulamin Promocji   Kontakt do...
14.11.2018
Zapraszamy do udziału w cyklu szkoleń webinaryjnych...
29.10.2018